Ječmen a chlorella v těhotenství a v době kojení

 

zelene_potraviny_tehotenstvi

 

Ječmen a chlorella jsou především velmi zdravé potraviny. Obsahují velké množství látek, které jsou v těhotenství klíčové. Za zmínku stojí vysoký obsah kyseliny listové, kterou je vhodnější dodávat raději ve zdravých potravinách než v tabletkách.
Vysoký obsah železa pomáhá předcházet časté anémii v těhotenství. Široké spektrum dobře vstřebatelných vitamínů a minerálů prospívá ženě i děťátku.
Vyzdvihnout si zaslouží přítomnost významného množství vitamínů D, K2 a B12, které ve stravě často chybějí. Pro vývoj mozku dítěte je velice důležitý cholin, který najdeme v ječmeni i chlorelle, a také omega 3 a omega 6 mastné kyseliny obsažené v řase.
Chlorella naopak není významným zdrojem jódu. Ten můžeme v případě potřeby dodat konzumací jiných potravin, například mořských řas.

 

 

 

 

 

SNÍŽENÍ PŘECHODU CHEMIKÁLIÍ DO TĚLA DĚŤÁTKA: BEZPEČNÁ DETOXIKACEBěhem těhotenství bohužel přirozeně dochází k přechodu velkého množství chemikálií, dosud uložených v těle matky, přes placentu do těla děťátka.
Dítě tak dostává významnou chemickou zátěž, která se negativně podílí na jeho fyzickém i psychickém vývoji a zvyšuje riziko vzniku vývojových vad a závažných nemocí.


V těhotenství se proto nedoporučují detoxikační kůry, které by mohly vést ke zvýšení přechodu chemikálií. To se ale netýká ječmene a chlorelly.
Zelené potraviny prokazatelně výrazně snižují přechod chemikálií přes placentu do dítěte. Chlorella efektivně odvádí uložené chemikálie z těla matky stolicí a omezuje tak zátěž maminky i děťátka. Ječmen pomáhá rozložit nebezpečné chemikálie v játrech.


Nejlepší je jíst zelené potraviny už před početím, aby se tělo ženy vyčistilo.


Pokud dosud žena zelené potraviny nejedla, je vhodné a bezpečné začít s ječmenem a chlorellou kdykoli během těhotenství. Snížení přechodu chemikálií přes placentu i mateřské mléko díky konzumaci chlorelly potvrdila mimo jiné klinická studie provedená u 151 těhotných žen. Tu najdete přeloženou ve Sborníku odborných studií Green Ways.

 

SNÍŽENÍ RIZIKA VÝVOJOVÝCH VAD

 

Většina lidí v západní společnosti nemá dostatek antioxidantů, které jsou důležité pro ochranu buněk a DNA. Naše buňky tak rychleji stárnou a zvyšuje se množství poškození vedoucích k nádorovému zvratu buněk. U děťátka v děloze pak navíc nedostatek antioxidantů zvyšuje riziko vzniku vývojových vad.
Ječmen i chlorella jsou bohatým zdrojem antioxidantů.
Významně tak přispívají ke zdravému vývoji děťátka, podílejí se na prevenci vzniku vývojových vad a pomáhají opravit již poškozené buňky i narušenou DNA.

 

SNÍŽENÍ RIZIKA ČASTÝCH TĚHOTENSKÝCH KOMPLIKACÍZkušenosti ukazují, že tělo těhotné ženy konzumující ječmen a chlorellu je celkově v lepší kondici. Zelené potraviny prospívají trávení, imunitě, zlepšují náladu a psychickou odolnost, pomáhají při pálení žáhy, které je v těhotenství časté.
Kromě bezpočtu zkušeností u těhotných žen existují i vědecké studie zaměřené na přínosy konzumace chlorelly v těhotenství. Prokázaly, že konzumace chlorelly snižuje riziko vzniku anémie, vysokého krevního tlaku, otoků nohou, proteinurie a těhotenské cukrovky.


RYCHLEJŠÍ REKONVALESCENCE PO PORODU

 

Celkově lepší stav těla zlepšuje i průběh porodu a urychluje následnou rekonvalescenci.
Zelené potraviny podporují krvetvorbu, urychlují hojení případných zranění (lze využít i vnější aplikaci), díky vysokému obsahu vlákniny pomáhají po porodu znovu nastartovat peristaltiku.
Pomáhají ženě také lépe zvládnout přirozené hormonální výkyvy po porodu, podporují psychiku a zvyšují kvalitu zpravidla sporadického spánku.

 

VYŠŠÍ KVALITA MATEŘSKÉHO MLÉKA

 

Ječmen a chlorella podporují tvorbu mateřského mléka. Kromě kvantity výrazně zlepšují i kvalitu. Mateřské mléko konzumentky ječmene a chlorelly je nutričně hodnotnější, obsahuje více protilátek chránících děťátko před infekcemi a naopak má méně chemikálií, které za normálních okolností ve velkém množství přecházejí tímto způsobem do těla děťátka. Vysoký obsah antioxidantů, zejména barevných karotenoidů, vede k lehce žlutému zabarvení mateřského mléka.
Pokud má tělo antioxidantů dostatek, ukládá si je do zásoby mimo jiné v pokožce a kůže děťátka může mít žlutější nádech.
Nejedná se o žloutenku ani předávkování vitamínem A, ten zelené potraviny neobsahují. Dodávají do těla jen prekurzor vitamínu A nutný pro jeho tvorbu a tělo si ho následně vyrábí dle potřeby.

 

DÁVKOVÁNÍ A PRAKTICKÉ TIPY

 

Tělo ženy je v období těhotenství a kojení pod větší zátěží a kromě sebe žena živí a čistí i děťátko. Proto v praxi v období těhotenství i kojení zvyšujeme dávku ječmene i chlorelly. Standardem je dávka kolem 40–60 chlorell denně a alespoň 10 g ječmene (2 polévkové lžíce) denně. V případě potřeby lze jíst i více. Pokud těhotná žena se zelenými potravinami teprve začíná, navyšujeme postupně. V případě změn chutí si můžeme pomoci úpravou koncentrace ječmene, nejíme zelené potraviny nalačno, chlorellu v tabletkách polykáme a zapíjíme nebo používáme chlorellu práškovou, vmíchanou do vlažného jídla či smoothies. Kojící maminka by neměla pít ječmen navečer. Může na noc hodně osvěžit i děťátko.

 

Všechna doporučení se týkají výhradně Chlorelly a Ječmene Green Ways. Důrazně varuji před riziky konzumace zelených potravin jiných značek, které neprocházejí dostatečným testováním a nelze je v době těhotenství a kojení zodpovědně doporučit.


MDDr. Iva Dvořáková